Choroba refluksowa przełyku nazywana refluksem żołądkowo przełykowym.
- Katarzyna Dziubińska
- 3 lis 2019
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 15 cze 2020
Choroba refluksowa przełyku to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę.
Mogą temu towarzyszyć uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwane nadżerkami. Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej wymienia się: - nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku; - zaburzenia opróżniania żołądka; - otyłość;
- ciążę.
Mięsień położony pomiędzy przełykiem a żołądkiem (dolny zwieracz przełyku) rozkurcza się przy połykaniu, co pozwala na przejście pokarmu do żołądka. Następnie mięsień ten szybko się kurczy, zapobiegając cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego z powrotem do przełyku. Gdy dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać do przełyku, co nazywamy refluksem żołądkowo-przełykowym.
W razie wystąpienia objawów refluksu warto zmodyfikować styl życia, a szczególnie sposób odżywiania się. W refluksie żołądkowo-przełykowym zalecana jest dieta lekkostrawna z ograniczenie produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Jadłospis powinien składać się z 5 – 6 posiłków dziennie. Posiłki te powinny być spożywane w równych odstępach czasowych, a ostatni 2 – 3 h przed snem.
Spożywanie posiłków powinno być powolne.
Objawy choroby refleksowej nasilają się zwykle do 2 godzin po posiłku, a należą do nich między innymi:
*zgaga
*puste odbijanie
*kwaśne odbijanie
*ból i pieczenie za mostkiem
*nudności i wymioty
*odkrztuszanie wydzieliny
*uczucie guli w gardle
*zmiany laryngologiczne
Grupą produktów, która szczególnie wpływa na ból i pieczenie za mostkiem jest:
*cytrusy
*pomidory pod każdą postacią (ketchup, przecier pomidorowy)
*alkohol
*ostre przyprawy
*produkty wędzone i marynowane
*warzywa cebulowe ( cebula, czosnek, por, szczypiorek)
Na chorobę refleksową nie tylko ma wpływ dieta, ale też inne czynniki takie jak: stres, aktywność fizyczna, pozycja snu, palenie tytoniu, spożycie alkoholu. Ludzie żyjący w stresie mają tendencję do niezdrowego trybu życia, częściej palą tytoń i piją alkohol. Życie w stresie wpływa negatywnie na sposób odżywiania, tzn. jedzenie rzadko, ale w dużej ilości, w pośpiechu lub bezpośrednio przed snem. Osoby narażone na stres mają często problemy ze snem, a z kolei zbyt mała ilość snu zaburza motorykę żołądka. Alkohol upośledza motorykę przełyku i opróżnianie żołądka, co sprzyja cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Palenie tytoniu powoduje nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, który występuje w trakcie kaszlu, głębokiego zaciągania dymem z papierosa czy odksztuszania wydzieliny z dróg oddechowych wiąże się ze zwiększeniem częstości zarzucania kwaśnej treści do przełyku. W badaniach przeprowadzonych wśród pacjentów z tą chorobą wykazano, że pozycja leżąca na lewym boku podczas snu znacznie ogranicza odczuwanie kwaśnych refluksów, co potwierdza anatomia żołądka. Nadwaga i otyłość ma wpływ na zmianę warunków anatomicznych w jamie brzusznej i przyczynia się tym do wzrostu ciśnienia śród-żołądkowego. Aktywność fizyczna również zasługuję na naszą uwagę, ponieważ ma wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Osoby,
z predyspozycją do choroby refleksowej nie powinny unikać aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że wysiłek fizyczny powinien być umiarkowany nie wymagający częstego pochylania się do przodu czy schylania i nie bezpośrednio po posiłku.
Podsumowując zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych znacznie poprawia nasze samopoczucie i powoduje zmniejszenie dolegliwości związane z chorobą refleksową.
Poniżej tabelka z produktami zalecanymi i przeciwwskazanymi .



Wszelkie informacje przekazywane przeze mnie maja charakter edukacyjny i informacyjny. Nie zastąpią one pomocy lekarskiej. Nie powinno to stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczącej stanu zdrowia.
Kommentare