Dobre nawyki żywieniowe.
- Katarzyna Dziubińska
- 27 kwi 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 9 sie 2021
Ważne jest wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych. W dużym stopniu zależy od tego nasze zdrowie i samopoczucie.

Wśród dobrych nawyków możemy wymienić spożywanie urozmaiconych i dobrze zbilansowanych posiłków.
Wskazane jest codzienne spożywanie produktów zbożowych z pełnego przemiału. W codziennej diecie powinno się znaleźć też mleko i przetwory mleczne, gdyż są dobrym źródłem wapnia, wysokowartościowego białka i witaminy B2. Warzywa i owoce zapewniają organizmowi witaminę C, beta-karoten, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Ryby, szczególnie morskie powinniśmy spożywać 2-3 razy w tygodniu, a mięso i jego produkty do 0,5 kg na tydzień.
Dobrze jest przyzwyczaić organizm do regularnego spożywania posiłków, najlepiej 4-5 posiłków dziennie. Dzień powinniśmy zaczynać od wartościowego śniadania, a kończyć lekką i niezbyt obfitą kolacją. W ciągu dnia powinniśmy zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i produktów bogatych w cholesterol. Zaleca się ograniczenie soli kuchennej. Do picia najlepsza jest woda niegazowana, zwłaszcza latem, gdyż gasi pragnienie. Należy unikać alkoholu, używek i słodyczy. Niezastąpionym elementem zdrowych nawyków życia jest aktywność fizyczna.

Zdaję sobie sprawę, że zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa, ponieważ człowiek znacznie łatwiej ulega złym nawykom żywieniowym.
Wśród najczęściej popełnianych błędów żywieniowych jest podjadanie między posiłkami, nieregularne spożycie posiłków,
nadmierne spożywanie soli, picie słodkich gazowanych napojów. Złym nawykom sprzyja uzależnienie od wszelkich używek, między innymi papierosów, kawy, czy alkoholu. Jedzenie w pośpiechu, stres i brak aktywności fizycznej sprzyjają złym nawykom żywieniowym.
Nieprawidłowe żywienie i złe nawyki żywieniowe mogą przyczynić się do powstania wielu chorób. Są to choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, próchnica zębów, choroby jelita grubego, osteoporoza i niedokrwistość. Nadwaga i otyłość to skutek dodatniego bilansu energetycznego. Cukrzyca jest chorobą spowodowaną zaburzeniami gospodarki węglowodanowej w organizmie i charakteryzuje się podwyższoną zawartością glukozy swe krwi. Próchnica prowadzi do odwapnienia i rozpadu tkanek zęba. Osteoporoza to choroba kości prowadząca do zwiększonej łamliwości kości i podatności na złamania. Niedokrwistość polega na zmniejszeniuogólnej ilości krwi, liczby krwinek czerwonych i ich rozmazu.
Jednym słowem warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i choć troche wpłynąć na swoje zdrowie.
Wszelkie informacje przekazywane przeze mnie maja charakter edukacyjny i informacyjny. Nie zastąpią one pomocy lekarskiej. Nie powinno to stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczącej stanu zdrowia.
Comentarios