top of page

Potas i jego funkcja w organizmie.

  • Zdjęcie autora: Katarzyna Dziubińska
    Katarzyna Dziubińska
  • 27 lis 2019
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 9 sie 2021

Potas (K) jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to elektrolit, który rozpuszcza się w wodzie i przenosi ładunki elektryczne. Potas znajdziemy niemal wszędzie w organizmie: we krwi, komórkach, chłonce, przestrzeni międzykomórkowej.

Potas bierze udział w spalaniu białek i węglowodanów oraz pobudzaniu wydzielin insuliny.

Wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Potas pomaga dotleniać mózg, poprawia koncentracje i zdolność myślenia. Odpowiedzialny jest za kontrolowanie pracy gospodarki wodnej. Odpowiada za prawidłowe napięcie mięśni (tzw. tonus), poprzez podnoszenie ich napięcia. Ponadto, potas pomaga zachować równowagę

kwasowo-zasadową, a tym samym utrzymać homeostazę całego organizmu.

Nadmiar potasu może zaszkodzić, zwłaszcza chorym na nerki. Gdy nie pracują one prawidłowo, czasem dochodzi do gromadzenia się zbyt dużej ilości jonów, a to może zaburzyć pracę serca i nawet zagrozić życiu.

Normy potasu mieszczą się w przedziale 3,5 – 5,5 mmol./l., a zapotrzebowanie na potas dla osoby dorosłej to 2000 – 3000 mg.

Środki moczopędne, leki nasercowe i leki stosowane przy nadciśnieniu, zażywane przez długi czas, mogą powodować, że z moczem będziemy wydalać potas. Osoby na diecie odchudzającej, cierpiące na biegunki i wymioty, stosujące środki przeczyszczające są również narażone na niedobór potasu.

Objawy niedoboru potasu w organizmie to między innymi : podenerwowanie, zmęczenie, spuchnięte ręce i nogi, nadciśnienie, występowanie nieregularnego bicia serca, skurcze mięśni, apatia, zaparcia.

Potas występuje praktycznie we wszystkich produktach oprócz tłuszczy i cukrów.

Dobrym źródłem potasu są nasiona strączkowe ( fasola, groch, bob ), świeże owoce (banany, kiwi, morele), warzywa (pomidory, kapusta, kalafior) , ryby (łosoś, flądra, tuńczyk).



Wszelkie informacje przekazywane przeze mnie maja charakter edukacyjny i informacyjny. Nie zastąpią one pomocy lekarskiej. Nie powinno to stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczącej stanu zdrowia.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


502 053 682

©2019 by Zdrowo i Kolorowo - gotowanie, przepisy, diety, porady dietetyczne. Proudly created with Wix.com

bottom of page